25. Festiwal Nauki
W dniach 22-23 września odbyły się w Katedrze Genetyki Hodowli i Biotechnologii Roślin SGGW w Warszawie zajęcia w ramach 25. Festiwalu Nauki.
Przeprowadzono dwie praktyczne lekcje laboratoryjne. Pierwsza zatytułowana była ,,DNA. Co to takiego?”, podczas której 30 uczniów z I klasy biologiczno-chemicznej LO im. T. Kościuszki w Pruszkowie starało się odpowiedzieć rozszyfrować kod DNA oraz zobaczyć DNA własnoręcznie wyizolowane z truskawek. Zajęcia te prowadzone były przez mgr inż. Annę Wlazło oraz mgr Emilię Olechowską.
Podczas drugiej lekcji mgr Emilia Olechowska wyjaśniała 15 uczniom z I klasy ogólnej Niepublicznego LO Montessori w Warszawie ,,W jaki sposób jedzą rośliny?”. Po zapoznaniu z procesem fotosyntezy i roli barwników asymilacyjnych uczestnicy samodzielnie ekstrahowali chlorofil z natki pietruszki.
23. września w ramach konferencji naukowej “Genetyka aplikacyjna roślin – wyzwania XXI wieku” organizowana przez Katedrę Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin miała miejsce sesja popularnonaukowa p.t. ,,Edycja genomów roślin uprawnych – nadzieje i obawy”, będąca również wydarzeniem odbywającym się w ramach 25. Festiwalu Nauki. Specjaliści jak dr Anna Linkiewicz (IHAR, UKSW), prof. Leszek Łyżnik, dr Michał Rokicki (IHAR, Poznańska Hodowli Roślin), dr Sławomir Sowa (Laboratorium Kontroli GMO) oraz Marcin Rotkiewicz (autor książki „W królestwie Monszatana”) wygłosili wystąpienia mające na celu przybliżenie zagadnień związanych z edycją genomów, przydatności nowoczesnych metod biotechnologii w hodowli roślin uprawnych, a także wprowadzania do użytku i kontroli stosowania GMO. Spotkanie zakończyło się dyskusją, podczas której eksperci odpowiadali na pytania od zgormadzonej publiczności oraz zadane na czacie online. Sesja została zorganizowana i prowadzona przez prof. dr hab. Marcina Filipeckiego, dziekana Wydziału Biologii i Biotechnologii oraz pracownika naszej Katedry.
Zachęcamy do obejrzenia nagrania sesji na kanale SGGW Science: EDYCJA GENOMÓW ROŚLIN UPRAWNYCH – NADZIEJE I OBAWY.