Profesor dr hab. Zofia Starck

 

1 lipca 2023 r. odeszła profesor Zofia Starck, zasłużona dla nauki w Polsce i na świecie, wyjątkowa nauczycielka i wychowawczyni.

Zofia Anna Starck urodziła się 5 stycznia 1929 r. w Warszawie. W 1945 r. ukończyła Gimnazjum w Starachowicach, po czym w 1947 r. III Miejskie Liceum im. Hugona Kołłątaja, uznawane wówczas za liceum ogólnokształcące typu przyrodniczego. W 1952 r. Prof. Zofia Starck ukończyła Wydział Ogrodniczy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a w 1960 r. obroniła pracę doktorską pod kierunkiem prof. Heleny Bireckiej.

Już pod koniec studiów będąc wyróżniająca się dyplomantką, Zofia Turnowska-Starck została zatrudniona jako asystent w kierowanej przez opiekuna jej pracy Katedrze Fizjologii Roślin SGGW, której pozostała wierna, do końca życia. Kolejno jako: asystent (1951-1953), starszy asystent (1953-1958), adiunkt (1958-1967), docent (1968-1974), profesor (od 1974), po przejściu na emeryturę (1999 r.) emerytowany pracownik, przy czym w kadencji rektorskiej 2020-2024 profesor emerytowany SGGW była aktywnym członkiem społeczności akademickiej.

Zofia Starck odbyła 2 istotne staże zagraniczne: swoisty postdoc (roczny, 1960-1961 po doktoracie, w Kanadzie w Ottawie (National Research Council) i miesięczny w 1968 r. w b. ZSRR w Moskwie (w Instytucie Fizjologii Roślin im. Klementa Timiriazyeva Akademii Nauk w pracowni prof. Andreya Lvovicha Kursanova). Efektem stażu w Ottawie jest długotrwałe zainteresowanie się Prof. Starck rolą systemu korzeniowego w fotosyntezie i przemieszczaniu fotoasymilatów.

Profesor Starck przez wiele lat (1969-2001) kierowała Zespołem Fizjologii Roślin Ogrodniczych Katedry/Zakładu Fizjologii Roślin SGGW w Warszawie. Cały czas aktywnie uczestniczyła w Komisjach i Radach Wydziałów: Rolniczego/Rolnictwa i Biologii oraz Ogrodniczego/Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu. Prof. Starck wykazywała też bardzo dużą aktywność w pracach i działaniach Polskiego Towarzystwa Botanicznego, do którego należała od 1951 r. z ramienia PTB włączyła się do prac z młodzieżą szkolną (w zespole nauczania biologii w szkole i w organizacji Olimpiady Biologicznej), a także do działań w międzynarodowych stowarzyszeniach fizjologów roślin.

Zainteresowania naukowe profesor Starck skupiały się na badaniu zjawisk i mechanizmów transportu i dystrybucji fotoasymilatów i składników pokarmowych w roślinach w różnych warunkach wzrostu (od początku lat 70 ubiegłego wieku, szczególnie w warunkach stresowych np. zasolenia) i przy użyciu fitohormonów. Wraz ze swoim zespołem prof. Zofia Starck wprowadziła do światowej dyskusji odnośnie układu „sink-source” własne twórcze stanowisko, uwzględniające rolę stresów w regulacji tego zjawiska. Dzięki wynikom badań nad wpływem fitohormonów zespół opatentował i wdrożył praktyczne rozwiązanie skutkujące wzrostem plonowania pomidorów. Wyniki swoich badań prof. Starck publikowała przez długi czas w „ambasadorskich” czasopismach PTB (Acta Societatis Botanicorum Poloniae) i PAN (Bulletin de l’Academie Polonaise des Sciences serie des Sciences Biologiques), a następnie w międzynarodowym (Acta Physiologiae Plantarum) oraz w Photosynthetica, Plant and Soil, materiałach konferencyjnych programu COST i wielu polskojęzycznych czasopismach.

Prof. Zofia Starck ogłosiła drukiem jako autorka i współautorka ok. 180 publikacji oryginalnych, przeglądowych, popularnonaukowych (łącznie ze streszczeniami publikowanych prezentacji na konferencjach i kongresach naukowych), podręczników, skryptów i monografii, a także 1 patent (wraz z E. Stahl). Wypromowała 7 doktorów i 22 magistrów.

W zakresie dydaktyki i prac organizatorskich profesor Z. Starck podążała konsekwentnie drogą obraną przez promotora jej pracy magisterskiej prof. Michała Korczewskiego, starając się o przygotowanie młodzieży szkolnej do studiów biologicznych lub rozumienia fizjologii roślin w życiu codziennym, nauczanie najnowszymi wiadomościami z tej dziedziny licznych studentów SGGW w Warszawie (łącznie w latach 1951-2008 5000-7500 osób) i ogólną popularyzację zagadnień z fizjologii roślin w społeczeństwie. Stała się wzorem solidnego, rzeczowego naukowca, dydaktyka i organizatora.

Uczestniczyła w przygotowaniu pod redakcją prof. Korczewskiego, następnie prof. Bireckiej, a później była już redaktorem, cenionego „Przewodnika do ćwiczeń z fizjologii roślin”, wyróżnionego w 2007 roku Nagrodą JM Rektora SGGW I stopnia. Przyznano jej także Medal Instytutu Agronomicznego w Marymoncie.

Prof. Zofia Starck interesowała się również nauczaniem i popularyzacją wiedzy z zakresu biologii i fizjologii roślin wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Cenne są w tym względzie jej powstałe wówczas prace opublikowane w „Biologii w Szkole”, w których omówiła związek genetyki z metabolizmem, fizjologii plonowania z wyżywieniem ludzkości, znaczenie transportu i dystrybucji substancji pokarmowych w roślinach oraz nakreśliła sylwetkę prof. Korczewskiego. Dużym osiągnięciem były także opracowane głównie z zoologiem prof. Tomaszem Umińskim podręczniki biologii dla młodzieży licealnej, ukierunkowane na podstawy fizjologii roślin.

Prof. dr hab. Stefan Pietkiewcz

(profesor emerytowany Katedry Fizjologii Roślin, SGGW)

Prof. dr hab. Zofia Starck, wyjazd na staż do Kanady, lata 60-te (zdj. z archiwum rodzinnego).