Seminarium
DYSKONTOWANIE ODROCZONYCH I NIEPEWNYCH WYPŁAT
Przemysław Sawicki
Akademia Leona Koźmińskiego
Prezentacja rozprawy doktorskiej pod kierunkiem
dr. hab. Piotra Zielonki, prof. nadzw. SGGW
27 listopada 2012 (wtorek), godzina 9:30, bud. 34, sala Katedry Fizyki 0/23 (przyziemie)
ZAPRASZAMY
wstęp wolny
STRESZCZENIE
W ostatnich latach naukowcy zainicjowali nowe dziedziny wiedzy oscylujące na pograniczu psychologii i ekonomii: ekonomię behawioralną i psychologię ekonomiczną. Ekonomia behawioralna odnosi się do ekonomistów stosujących metody badawcze właściwe dla psychologii. Psychologia ekonomiczna reprezentowana jest przez psychologów zajmujących się zagadnieniami ekonomicznymi.
Praca wpisuje się w nurt ekonomii behawioralnej i koncentruje się na percepcji wyborów międzyokresowych oraz w warunkach ryzyka. Wybory międzyokresowe to takie, w których co najmniej jedna wypłata odroczona jest w czasie, natomiast wybory w warunkach ryzyka to takie, w których co najmniej jedna wypłata obarczona jest niepewnością. Rozpatrując powyższe typy wyborów, poddano analizie i porównaniu słabiej zbadaną percepcję ryzyka związanego z odsunięciem wypłaty w czasie z lepiej poznaną percepcją ryzyka rozumianego jako niepewność otrzymania wypłaty.
Ponadto autor zaprezentuje własne badania empiryczne, zmierzające do objaśnienia wyborów dokonywanych: (a) w warunkach odroczenia, (b) w warunkach niepewności oraz (c) w warunkach jednoczesnego odroczenia i niepewności wypłaty, czyli w warunkach odroczonych loterii.
Autor przedstawi również wyznaczony empirycznie ekwiwalent prawdopodobieństwa wypłaty w postaci czasu odroczenia wypłaty.